Autóbontó
Bontási engedélyt csak az az autóbontó kap, amelyik minden tekintetben megfelel a Közlekedési Felügyelet által előírt szabályoknak és az érvényes környezetvédelmi előírásoknak. 2005 januártól az Okmányiroda csak azokat a gépjárműveket vonja ki a forgalomból véglegesen, amelyeket olyan bontóba ad le a tulajdonos, amely autóbontó az átvételről a hivatalos, e célra rendszeresített nyomtatványon igazolást állít ki. A honlapunkon szereplő valamennyi autóbontó rendelkezik a Közlekedési Felügyelet engedélyével, így jogosult a "Bontási Átvételi Igazolás" kiállítására.
Ha a bontó mellett döntött
Amennyiben leadja járművét egy autóbontóba, a leadáshoz az alábbi dokumentumokra lesz szüksége:
- Forgalmi engedély és személyigazolvány
- Törzskönyv (ha 1999. 07. 12. után kiállított forgalmi engedélye van)
- Meghatalmazás (ha nem Ön a jármű tulajdonosa)
- Adás-vételi szerződés (amennyiben a gépkocsi nem az Ön nevén van)
- Aláírási címpéldány és cégkivonat (ha cégautóról van szó)
Hogyan jut el az autó az autóbontó területére?
Amennyiben nem tudja saját maga elhozni az autót (lejárt a műszaki vizsga és nincs érvényes útvonal engedélye, nem üzemképes, stb.) az autóbontóba, a traileres szállítás is megoldható. A választott bontó elérhetőségein érdeklődjön a szállítási feltételekről.
Mit csinál a bontó?
Az autóbontó feladata a leadott gépjárművet alkatrészeire, alkotó elemeire bontani. A bontás során az újrahasznosítás az egyik legfőbb szempont, ennek megfelelően a bontó külön gyűjti az egyes anyagokat; az újra felhasználható autóalkatrészeket, valamint egyéb hasznosítható anyagokat, és a folyadékokat, egyéb veszélyes összetevőket. Ezután az autóbontó apróra darabolja, összezúzza a maradékot a gazdaságosabb tárolás és szállítás érdekében.
Az autóbontó által elvégzett feladatok közé tartozik:
Az akkumulátorok és folyékony halmazállapotú gázt tároló tartályok eltávolítása, az üzemanyag, olaj, hűtőfolyadék, fagyálló, fékfolyadék, klímafolyadék stb. eltávolítása, az övfeszítők és a légzsákok patronjainak eltávolítása, a higany tartalmú autóalkatrészek eltávolítása, a katalizátorok eltávolítása, a réz, alumínium és magnézium tartalmú fém alkatrészek szétválogatása, a gumik és a nagyobb méretű műanyagok (lökhárító, műszerfal, folyadéktárolók stb.), valamint az üvegek eltávolítása.
Az autóbontó bontási folyamata
- Roncs gépkocsi leadása / beszállítása, a szükséges okmányok kitöltése, a bontási átvételi igazolás kiadása.
- Bontás
- A veszélyes anyagok, folyadékok eltávolítása, azok megfelelő módon történő tárolása
- Autóalkatrészek szelektálása, az újrahasznosítható elemek kinyerése és szakszerű tárolása
- A karosszéria zúzógéppel történő feldarabolása és összepréselése
- Bevizsgált alkatrészek értékesítése, anyagok újrahasznosítása (a jogszabályi előírásoknak megfelelően)
- Veszélyes anyagok ártalmatlanítása / átadása ártalmatlanításra
Mihez kezd az autóbontó az így kinyert anyagokkal?
A bontó az így kinyert és különböző szempontok szerint elkülönített autóalkatrészeket, anyagokat és veszélyes hulladékokat a vonatkozó előírások szerint az arra jogosultnak adja át újra felhasználásra, újrahasznosításra, illetve ártalmatlanításra.